اخبار سفرهای استانی کاروان تدبیر و امید
1396/2/3 يكشنبه
گزارش تفصیلی سفر پروژه ای رییس جمهوری به استان قزوین؛
افتتاح 17 طرح و پروژه صنعتی و زیربنایی در قزوین/ دکتر روحانی: دوباره باید مسیر آزادی در جامعه، فضای غیر امنیتی در دانشگاه، ثبات در بازار و تعامل سازنده با جهان را انتخاب کنیم
با حضور رییس جمهور، طرح صنعتی پایا پلیمر پلاستیک و پیرایه چوب ایرانیان در شهرستان تاکستان قزوین افتتاح و به بهره برداری رسید.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جریان سفر به استان قزوین ضمن افتتاح طرح صنعتی پایا پلیمر پلاستیک و پیرایه چوب ایرانیان از بخشهای مختلف آن بازدید و با توضیحات دست اندرکاران در جریان نحوه فعالیت و تولیدات این دو مجموعه صنعتی قرار گرفت.
طرح صنعتی پایا پلیمر پلاستیک با ظرفیت تولید 14هزار و 400 تن چاپ فلکسو، 14 هزار و 400 تن فیلم چند لایه به روش خودممزوج  و 16 هزار و 830 تن فیلم پلاستیکی چند لایه لمینت  و با اعتباری بالغ بر 600 میلیارد ریال و 9 میلیون و 500 هزار یورو احداث گردیده و برای 90 نفر به شکل مستقیم ایجاد اشتغال می کند.
شرکت پیرایه چوب ایرانیان نیز از توان تولید یک میلیون و 340 هزار مترمربع نئوپان ملامینه و 5 میلیون و 896 هزار متر مربع اوراق فشرده با روکش ملامینه و 16 هزار و 135 تن روکش ملامینه برخوردار است که با اعتبار 650 میلیارد ریال و 8.9 میلیون یورو تاسیس شده و 50 فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده است.
رییس جمهور در حاشیه این مراسم 15 طرح صنعتی و زیربنایی دیگر را نیز در سطح استان قزوین به شکل ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.
دکتر روحانی در این ارتباط زنده ویدئویی کارخانه بنیان کالاشیمی، کارخانه بهشت کویر آریانا، طرح صنعتی لنت، طرح صنعتی صنایع گلشیر ارمغان، احیا طرح مجتمع کشاورزی زیاران، مجتمع دامداری افق قلعه پارسیان، فاز اول طرح توسعه سامانه نوین آبیاری، پارک 22 هکتاری مهرگان، طرح خط انتقال گاز الموت، طرح گازرسانی به شهرهای معلم کلایه و رازمیان، پروژه های مخابراتی، دفاتر روستایی پست بانک و مرکز شتابدهی نوآوری و زیرساخت فناوری و ساختمان اداری برنامه بودجه استان را در شهرستانهای مختلف استان قزوین افتتاح کرد.
رییس جمهور همچنین در این ارتباط ویدئویی دستور آغاز عملیات اجرایی فاز یک پروژه هفت دره منطقه گردشگری باراجین، عملیات اجرایی طرح آبرسانی از سد طالقان به استان قزوین و عملیات اجرایی طرح آبرسانی به شهر قزوین از بیدستان را صادر کرد.
برای این طرحها مبلغ 3 هزار و 394 میلیارد ریال اعتبار دولتی، 10036 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی و 18.4 میلیون یورو اعتبار ارزی صرف شده است و با بهره برداری از آنها برای 3076 نفر اشتغالزایی خواهد شد.
دکتر روحانی همچنین در حاشیه این مراسم از نمایشگاه توانمندی های استان قزوین بازدید کرد.
*دکتر روحانی در مراسم افتتاح همزمان طرح‌های اقتصادی و زیربنایی استان قزوین: ایران اسلامی در مسیر حرکت و پیشرفت قرار گرفته است/ متأسفانه عده‌ای به جای بهره گیری از شرایط جدید اقتصادی کشور، دنبال دلسرد کردن مردم هستند/ همه باید دست در دست یکدیگر در مسیر پیشرفت، تولید ملی و اشتغال تلاش کنیم
رییس‌ جمهور با بیان اینکه امروز  ایران اسلامی در مسیر حرکت و پیشرفت قرار گرفته است، اظهار داشت: از وجود فضای امن در کشور و شرایطی که بعد از توافق هسته‌ای در حوزه تسهیل کسب و کار و صادرات و واردات ایجاد شده، می‌توان برای افزایش تولید و پیشرفت سراسر کشور و اشتغال جوانان استفاده کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم افتتاح همزمان طرح‌های اقتصادی و زیربنایی استان قزوین، گفت: باید از فضایی که امروز برای کشورمان بوجود آمده، حداکثر استفاده را به عمل آوریم.
رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: در شرایط بعد از توافق هسته‌ای، کسب و کار آسان‌تر و صادرات راحت‌تر و واردات مواد اولیه نیز تسهیل شده است و کشتی‌های بزرگ می‌توانند در بنادر کشورمان، پهلو بگیرند و به راحتی می‌توانیم محصولات خود را به خارج کشور صادر کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه در آغاز دولت یازدهم صنایع پتروشیمی تحت تحریم قرار داشت، اظهار داشت: در آن دوران انبارها و حتی محوطه واحدهای پتروشیمی، انباشته از محصولات تولیدی بود و دیگر فضایی برای تولید محصول جدید وجود نداشت و بنابراین فعالیت واحدهای تولیدی تقریباً به حالت نیمه تعطیل در آمده بود.
رییس‌ جمهور افزود: امروز شرایط مناسبی برای تولید و صادرات بوجود آمده است و باید از آن استفاده کرده و همدیگر را کمک کنیم، اما متأسفانه عده‌ای نه تنها از این شرایط جدید استفاده نمی‌کنند بلکه به نحوی به دنبال دلسرد کردن مردم هستند.
دکتر روحانی تصریح کرد: در روزهای آینده و فرصت‌های پیش‌رو، برخی حقایق را که تاکنون به مردم نگفته‌ام، خواهم گفت که چگونه برخی بجای کمک به ملت و پیشرفت ایران، ‌هر روز سنگ‌اندازی کردند، اما ملت ایران مقاومت، قدرت و ایستادگی به خرج داده و بدون اعتنا به بوق‌ و تبلیغات ناصحیح، کار خودشان را انجام دادند.
رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: امروز در استان قزوین، طرح هایی با هزینه یکهزار و 400 میلیارد تومان افتتاح شد و بیش از 2 هزار و 500 نفر مشغول به کار شدند و همه باید از ایجاد اشتغال برای جوانان خوشحال باشیم.
دکتر روحانی افزود: واحدهای تولیدی که در ماه‌های قبل افتتاح شده و در روزهای آینده نیز به بهره‌برداری خواهند رسید، به معنای امیدبخشی در کشور است.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه کشورمان از توان فراوان در نیروی انسانی و مواد اولیه برخوردار است، گفت: در دولت یازدهم به میزان تولید مواد پتروشیمی، حدود 9 میلیون تن افزوده شده که ارزش آن بالغ بر 5.5 میلیارد دلار است و امروز از حرکت و شتاب خوبی در صادرات غیرنفتی و تولید نفت و گاز، صنایع مختلف‌ و معادن برخوردار هستیم.
دکتر روحانی با اشاره به وعده‌های دولت تدبیر و امید به مردم استان قزوین، اظهار امیدواری کرد، تا پایان دولت یازدهم بسیاری از این وعده‌ها جامه عمل بپوشد.
رییس‌ جمهور افزود: امیدوارم خط سوم راه‌آهن از تهران به قزوین و راه‌آهن قزوین به رشت تا پایان این دولت به بهره‌برداری برسد و متعاقب آن راه‌آهن رشت، آستارا که ایران را به روسیه، قفقاز و اروپا متصل می‌کند، آغاز گردد.
دکتر روحانی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه آب و آبیاری نوین، گفت: تا پایان دولت یازدهم، 20 هزار هکتار از اراضی تحت پوشش شیوه های نوین آبیاری قرار می گیرند. همچنین انتقال آب سد طالقان به شهرهای مختلف قزوین از آرزوهای مردم این دیار است و امروز باید همگان از حرکت بزرگی که در کشور برای عمران و آبادانی شروع شده، خوشحال باشیم.
رییس‌ جمهور خاطرنشان کرد: سال گذشته یک هزار و 111 واحد نیمه فعال در استان از تسهیلات بانکی استفاده کردند و در سال جدید این روند، سرعت بیشتری خواهد گرفت.
دکتر روحانی با تأکید بر لزوم ایجاد اشتغال برای جوانان، گفت: اشتغال‌زایی کاری بسیار سخت و پیچیده است، تنها 5 کشور در دنیا هستند که می‌توانند سالانه بیش از 600 هزار شغل ایجاد کنند، چرا که ایجاد شغل به سرمایه‌گذاری عظیمی نیاز دارد و برای این منظور باید سرمایه داخلی، خارجی و فناوری جدید، جذب شود. با این وجود در سال 95، مجموعاً 630 هزار شغل خالص در کشور ایجاد گردید و این رقم قابل ملاحظه‌ای است که البته کافی نیست و باید بیشتر تلاش کنیم و خودمان را برای ایجاد اشتغال‌ بیشتر، آماده کنیم و در این راه باید همه مردم، دستگاه‌های تبلیغاتی و مجلس شورای اسلامی دست به دست هم بدهیم و بتوانیم در مسیر پیشرفت، تولید ملی و اشتغال، حرکت کنیم.
رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه حضور ملت ایران برای اعلام اراده و مطالباتشان از اهمیت بسزایی برخوردار است، تأکید کرد: مردم هم باید با زبان و هم با عمل و رأی خود مطالباتشان را به مسئولین اعلام کنند که به دنبال چه مسیری هستند.
رییس جمهور با اشاره به  اینکه انتخابات فضا و فرصتی است که مردم نظر و راهشان را بیان می کنند، گفت: آنچه امروز داریم و به دست آورده ایم، در سایه انتخاب مردم در سال 92 است. اگر مردم در سال 92، راه تعامل سازنده با دنیا را انتخاب نکرده بودند، امروز تولید و صادرات نفت کشور، صنایع پتروشیمی و تولیدات صنعتی و معدنی و کشاورزی کشور وضعیت دیگری داشت.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه انتخابات برای سرنوشت کشور خیلی مهم است، افزود: این روزها بزرگترین وظیفه ما این است که همه مردم را تشویق به رفتن پای صندوق رای و اعمال نظر و انتخابشان در میان کاندیداها کنیم. انتخابات برای مردم، روزی تعیین کننده برای کشورشان، آینده فرزندانشان، سرنوشت منطقه و سرنوشت روابط ما با دنیا است.
رییس جمهور اظهار امیدواری کرد تا در روزهای آینده همه بانشاط و شاداب، با تشویق دیگران به استفاده از فرصت اعمال نظر و رای شان، بتوانیم انتخابی با شکوه و حماسه ای بزرگ تر از سال 92 بیافرینیم.
دکتر روحانی در ابتدای این مراسم در هنگام افتتاح 15 طرح صنعتی و زیربنایی در سطح استان قزوین با بیان اینکه مایه مباهات است که شاهد هستیم همه روزه مردم ایران در استانهای مختلف برای ارتقای تولید و بهره گیری و صیانت از ثروت ملی شان تلاش و زمینه را برای اشتغال جوانان عزیز آماده می کنند، اظهار داشت: این خبر خوشحال کننده ای است که شنیدیم در حالی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 92 حدود 21 هزار هکتار از اراضی قزوین به شیوه های آبیاری مدرن تجهیز شده و در مدت فعالیت این دولت نیز تقریبا معادل همان مقدار از اراضی کشاورزی به سیستمهای نوین آبیاری مجهز می شوند.
رییس جمهور همچنین پس از افتتاح پروژه های گازرسانی در قزوین، تصریح کرد: شرکت ملی گاز در سه سال و نیم سپری شده از فعالیت این دولت، کار بسیار بزرگ و افتخارآمیزی انجام داده است. در حالی که از ابتدای تاسیس شرکت گاز تا پیش از این دولت، به حدود 9 هزار روستا گازرسانی شده بود، در این دولت به حدود 14 هزار روستا گازرسانی شده است.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به افتتاح پروژه های ارتباطاتی در استان قزوین گفت: در دولت یازدهم اقدامات بسیار بزرگی در زمینه وسایل ارتباطی و اتصال روستاها به اینترنت انجام شده است. امروز موضوع ارتباطات و فناوری اطلاعات، تنها بر موضوع ارتباطات متمرکز نیست و مساله اشتغال و ایجاد تحرک در جامعه مطرح است. البته در استفاده از هر وسیله و فناوری جدید باید به فرهنگ استفاده از آن نیز توجه کرده و استفاده صحیح از آن را به جوانان آموزش داد.
*رییس جمهور در جمع پرشور و صمیمی مردم استان قزوین: امروز روز تصمیم بزرگ و تعیین سرنوشت دهه های آینده کشور و ملت است/ برای عزت ملی ایران واحد صنعتی نیمه تمام باقی نخواهیم گذاشت/ زنان شایسته ما باید به جایگاه شایسته برسند/ عقب نخواهم نشست و از هیچ چیزی نخواهم هراسید
رییس جمهور در جمع پرشور و صمیمی مردم استان قزوین با بیان اینکه امروز برای حرکتی دوباره در ساختن ایران آماده ایم، همگان را به مشارکت گسترده و خلق حماسه ای بزرگ در انتخابات فرا خواند و تاکید کرد: دوباره باید مسیر آزادی در جامعه، فضای غیر امنیتی در دانشگاه، ثبات در بازار و تعامل سازنده با جهان را انتخاب کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این مراسم که در سالن شهید بابایی قزوین برگزار شد ، دستاوردهای دولت یازدهم را در سایه حضور و حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری دانست و گفت: شایسته ملت نیست که به شرایط حصر اقتصادی ایران توسط بدخواهان برگردد و امروز روز تصمیم بزرگ و تعیین سرنوشت دهه های آینده کشور و ملت است.
رییس‌ جمهور اظهار داشت: می‌خواهیم به عنوان کشوری عزتمند و قدرتمند، اقتدار خودمان را در فضای سیاسی، اقتصادی جهان بازپس بگیریم.
دکتر روحانی با گرامیداشت روز شهادت امام موسی کاظم(ع)، گفت: حضرت امام موسی کاظم (ع) با 14 سال زندان، آموزگار صبر و مقاومت است و به ما یاد داد که هیچگاه نباید از امید فاصله بگیریم.
رییس‌ جمهور افزود: اینکه در روایات آمده است که افضل اعمال انتظار فرج است. انتظار فرج، به معنای انتظار گشایش‌ها و روزهای پرامید است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز موضوع مهم این نیست که فردی به عنوان رییس جمهور برگزیده می‌شود، بلکه بحث بر سر این است که آیا از امروز به بعد، می‌خواهیم مسیر آزادی بیان را ادامه دهیم یا نه و آیا از امروز به بعد باید باز هم فضای امنیتی به دانشگاه‌ها برگردد یا نه؟ و بحث بر سر این است که آیا امروز فضای جامعه ما باید بازتر شود یا فضای جامعه به گذشته برگشته و بسته گردد.
رییس‌ جمهور  خاطر نشان کرد: اساس بحث بر سر این است که آیا می‌خواهیم دومرتبه تقابل با جهان آغاز شده و سایه شوم جنگ به کشور برگردد؟ یا می‌خواهیم فضای تعامل عزت‌مند یا سازنده را با جهان ادامه دهیم؟
دکتر روحانی افزود: بحث این است که آیا می‌خواهیم در فضای سیاسی و اقتصادی و بازار، آرامش و ثبات حاکم باشد یا هر روز و ساعت نگران روز و ساعت بعد باشیم؟
رییس‌ جمهور با بیان اینکه ظاهراً بعضی‌ها، شرایط و فضای 4 سال پیش را فراموش کرده‌اند، گفت: در سال 92، حدود 6 میلیون تن گندم برای تأمین نان مردم وارد کشور می شد، در حالی که در سال 95،  سه میلیون تن گندم آماده صادرات داشتیم.
دکتر روحانی اظهار داشت: می‌خواهیم فضای جامعه به گونه‌ای باشد که بازار نفتی را که از دست داده بودیم و آن را کشورهایی مانند عربستان تصاحب کرده‌ بودند باز پس بگیریم و از همین‌رو، امروز 3 میلیون و 800 هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کنیم و بعد از توافق هسته‌ای بیش از یک میلیون بشکه به تولید نفت، اضافه گردید.
رییس‌ جمهور تصریح کرد: قدرت صادرات به معنای، قدرت ملی کشورمان محسوب می‌شود، بعضی‌ها تصور می‌کنند این دولت که مشغول تعامل با جهان بود، از تقویت قدرت نظامی خود غافل بوده است، در حالی که در 3.5 سال گذشته به اندازه 10 سال گذشته سلاح راهبردی تولید کرده‌ایم.
دکتر روحانی اضافه کرد: در استان فزوین برای آبیاری مدرن و قطره‌ای تا قبل از سال 92، 21 هزار هکتار، زمین کشاورزی تحت آبیاری مدرن قرار گرفته بود و تا پایان این دولت، 20 هزار هکتار، آماده آبیاری مدرن است.
رییس جمهور با بیان اینکه تمام تختهای بیمارستانی موجود در استان قزوین تا قبل از دولت یازدهم، 1700 تخت بود و این دولت در حال تامین تجهیزات لازم برای اضافه کردن و راه اندازی 1000 تخت بیمارستانی جدید در استان است، گفت: در سالهای منتهی به دولت تدبیر و امید، مردم در سخت ترین شرایط برای درمان و بهداشت بودند، اما امروز پزشک متخصص در اقصی نقاط ایران اسلامی حضور دارد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه همه این دستاوردهای دولت یازدهم در سایه تلاش، همت، شجاعت و حمایت شما مردم و هدایت مقام معظم رهبری به دست آمده است، افزود: اگر هدایت ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری و حضور و حمایت مردم نبود، نمی توانستیم امروز در جایگاهی قرار بگیریم که بعد از سالیان دراز به آرزوهای بلندمان دست یابیم. سالیان دراز دنبال این بودیم که میزان صادرات غیرنفتی کشور، بر واردات پیشی بگیرد و بعد از بیش از 60 سال، در سال 95 به این آرزو دست یافتیم.
رییس جمهور اظهار داشت: بحث سر شعار و واقعیت است. آیا دوباره می خواهیم برای عظمت ایران فقط شعار دهیم یا در مقام عمل، عظمت ایران را بیافرینیم. مگر دانشگاهها و دانشمندان ما در طول این سه سال و نیم، در عرصه رشد علمی، 4 پله رشد نکردند. مگر برای اولین بار، در میان 25 کشور پیشرفته جهان، جایگاه اول را در سرعت رشد علمی کسب نکردیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز دانشگاه، دانشجویان و بانوان ما در صحنه و عرصه قدرت و عظمت ایران حضور یافته اند، تصریح کرد: چندی پیش قرار بود اعلامیه ای استخدامی منتشر شود، اما وقتی دیدم که به سهمیه بانوان در آن ابلاغیه استخدامی بی توجهی شده است، آن را لغو کردم و گفتم زنان شایسته در مشاغل مختلف باید بتوانند جایگاه شایسته خودشان را کسب کنند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: اساس ما در انتخابات این است که آیا می خواهیم مسیر عزت و عظمت ایران را در سراسر جهان ادامه دهیم، یا اینکه می خواهیم دوباره به دوره ای برگردیم که برای انتقال پول نیازمند صرافی ها باشیم، یا می خواهیم از سیستم بانکی جهانی استفاده کنیم.
دکتر روحانی گفت: آیا می خواهیم دوباره به شرایط حصر ایران برگردیم، یا اینکه می خواهیم حصر را برای همیشه برداریم. این روزها، زمان تصمیم گیری ملت بزرگ ایران است. این ایام تا 29 اردیبهشت، نه سرنوشت 4 سال آینده که سرنوشت دهه های آینده به دست شما مردم، کارگران، دانشجویان، کسبه، بانوان، روستاییان، شهری ها و ملت غیور ایران ساخته خواهد شد.
رییس جمهور تاکید کرد: می خواهم یک قول و یک وعده به شما بدهم. روحانی اگر بار دیگر از طرف ملت بزرگ ایران شایسته اعتماد بود و بار مسئولیت را بر عهده گرفت، برای اجرای خواسته های ملت از هیچ چیز نخواهد هراسید.
دکتر روحانی اضافه کرد: باید همه دست به دست هم دهیم و متحد برای ایران، پشت سر رهبر معظم انقلاب و با تکیه بر قانون اساسی، برای اجرای حقوق شهروندی و حقوق ملت ایران تلاش کنیم. راه و مسیر ما روشن است و با وحدت، اتحاد، یکپارچگی، دوباره به ایران، دوباره اسلام، دوباره به امید، دوباره به اعتدال به عنوان راه و مسیرمان رای خواهیم داد و به این راه با کمک و حمایت شما ادامه خواهیم داد.
رییس جمهور اظهار داشت: ما طرح هایمان را نیمه تمام باقی نمی گذاریم و برای رسیدن به هدف نهایی یعنی عزت ملی مان، راهمان را ادامه خواهیم داد.