اخبار ستاد کاروان تدبیر و امید
سرمايه گذاران آذربايجان غربي1

سرمایه گذاران آذربایجان غربی2
شریعتمداری در نشست هم اندیشی آذربایجانی‌های مقیم خارج از کشور و علاقمندان به سرمایه گذاری در آذربایجان غربی: حمایت از سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی در صدر توجه دولت یازدهم در بخش‌های مختلف نشست هم اندیشی آذربایجانی های (آذربایجان غربی ) مقیم خارج از کشور و علاقمندان به سرمایه گذاری در استان آذربایجان غربی با حضور معاون اجرایی رییس جمهور، استاندار آذربایجان غربی، مدیران استانی و جمعی از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در محل هتل آنای ارومیه برگزار شد.

در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید، سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور مسائل، مشکلات و سوالات خود را در زمینه های مختلف فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری مطرح کردند و مسئولان کشوری و استانی حاضر در نشست به موضوعات و سوالات مطروحه پاسخ دادند.

معاون اجرایی رئیس جمهوری در این جلسه گفت: امسال دولت یازدهم مصمم است با اجرای قوانین مشوق سرمایه گذاری موانع پیش روی سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور را از میان بر دارد. حمایت از سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی در صدر توجه دولت یازدهم در بخش‌های مختلف قرار دارد و هم اینک دیوار بلندی که سابق بر این پیش روی سرمایه‌گذاران خارجی قرار داشت فرو ریخته است.

وی با بیان اینکه جذب سرمایه نیازمند مقدمات مختلفی است، اظهار داشت: وزارتخانه‌های مختلف در دولت یازدهم تلاش می‌کنند بسترهای لازم برای جذب سرمایه گذاران خارجی را فراهم آورند.

شریعتمداری با تاکید براینکه دولت اصل و فرع سرمایه‌گذاری‌های خارجی را با اجرای قوانین تشویقی مصوب مجلس گارانتی و تضمین می‌کند، بیان کرد: لایحه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری به مجلس ارائه شده و با تصویب آن باقیمانده مشکلات سرمایه‌گذاران خارجی در کشور از این طریق حل می‌شود.

وی افزود: اکنون امکانات لازم برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در جمهوری اسلامی ایران فراهم آمده و دولت تلاش می‌کند با ابلاغ بخش نامه‌های تسهیل‌کننده در این مسیر شرایط ساده‌تری را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کند و پس از اجرای برجام روز بروز شرایط سرمایه گذاری بهتری در ایران مهیا می‌شود.

معاون اجرایی رییس جمهوری با اشاره به ضعف‌های مختلف در سیستم جذب سرمایه‌گذاری کشور، تصریح کرد:  این ضعف ها مورد مطالعه و بازبینی قرار گرفته و با اصلاح و روزآمدسازی قوانین به سرعت این ضعف‌ها از میان برداشته خواهد شد.

وی تصریح کرد: لغو قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل و شورای امنیت ‌علیه ایران که به واسطه توافقات هسته‌ای و اجرای برجام حاصل شده ورود و خروج سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانیان مقیم خارج را تسهیل کرده است.

شریعتمداری ادامه داد: اگر چه در سیستم بانکی بعد از برجام هنوز مشکلاتی وجود دارد اما موضوع نقل و انقال پول در عرصه بین الملل به مرور در حال حل شدن است و با همدلی و همت سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج کشور این روند شتاب بیشتری خواهد گرفت.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این نشست به تشریح و تبیین ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری استان پرداخت و گفت: در آذربایجان غربی پتانسیل ها و ظرفیت های فراوانی برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعتی، گردشگری، معدنی و ... وجود دارد و ما از حضور و فعالیت فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در این استان حمایت می کنیم.

سعادت منطقه آزاد ماکو و مناطق ویژه اقتصادی استان را از دیگر فرصت های مناسب سرمایه گذاری عنوان کرد و اظهار داشت: در این مناطق، علاوه بر تامین انرژی های مورد نیاز برق، آب و گاز و وجود نیروی کار ارزان، دولت مشوق های خوبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته است.

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه، موسی زاده مشاور استاندار و دبیر شورای استانی ایرانیان خارج از کشور و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان نیز در این جلسه به بخشی از سوالات سرمایه گذاران پاسخ دادند.