اخبار ستاد کاروان تدبیر و امید
توسعه و سرمايه گذاري كرمان

توسعه و سرمايه گذاري كرمان2
شریعتمداری در جلسه توسعه ظرفیت های سرمایه گذاری کرمان: اولویت سرمایه گذاری در کرمان موضوع آب است/ همگرایی گروههای سیاسی به شتاب بخشیدن در روند توسعه استان کرمان کمک بسیاری می کند معاون اجرایی رییس جمهوری اولویت سرمایه گذاری در کرمان را آب دانست و گفت: آب یکی از نیازهای استان است که باید برای حل آن تلاش کرد.

محمد شریعتمداری در جلسه توسعه ظرفیت های سرمایه گذاری کرمان که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، با بیان اینکه حجم بسیاری از سرمایه گذاری در کرمان برعهده بخش خصوصی و خارج از اتکا به بخش بودجه عمومی است، اظهارداشت: اینگونه سرمایه گذاری محدودیت های کمتری دارد و بسیار موثرتر است.

معاون اجرایی رییس جمهوری با اشاره به شرایط اقلیمی و وضعیت متفاوت آب و هوایی کرمان، تصریح کرد: آب و هوای این استان در شمال و جنوب آن تفاوت قابل ملاحظه ای دارد، هرچند از این استان در برخی جهات به عنوان یکی از محروم ترین بخش های کشور نام برده می شود اما می توان گفت کرمان تلفیقی است از قلل مرتفع توسعه و ثروت در سطح کشور است، البته نقاطی از استان دچار کمبودها و مشکلاتی است که باید برطرف شود.

وی افزود: یک توسعه یافتگی نسبی در سطح عمومی استان کرمان متشکل از مجموعه ای از دانشمندان و فرهیختگان کرمان علاقه مند به توسعه این استان وجود دارد و ویژگی دیگر این استان این است که گروههای مختلف آن در عرصه انتخابات رقابت می کنند اما برای توسعه کرمان برادری و رفاقت دارند که این موضوع به توسعه استان به عنوان یکی از مطالبات اصلی مردم می تواند سرمشق همه استان ها باشد.

شریعتمداری با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" اظهارداشت: باید در این سال به استان کرمان به عنوان یکی از استان های نمونه برای اقتصاد مقاومتی توجه ویژه ای کنیم تا اقدامات لازم برای ایجاد تحول در این استان را انجام دهیم.

معاون اجرایی رییس جمهوری از تلاش دولت برای تسریع فعالیت ها برای رفع مشکل آب در استان کرمان خبر داد و گفت: طرح های انتقال آب با منابع قابل توجه، استفاده از تکنولوژی های نوین برای استفاده بهتر از آب، بهره گیری از شیوه های نوین آبیاری و دانش بنیان کردن فعالیت های کشت و زرع از اقدامات خوبی است که باید برای حل مشکل آب استان مورد بررسی قرار گیرد.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه کرمان در حوزه معادن دارای پتانسیل های بسیار خوبی است، بیان کرد: کرمان می تواند در آینده نه چندان دور به بزرگترین قطب فولاد کشور تبدیل شود زیرا در این زمینه زیرساخت های مختلف در این استان فراهم است.

وی افزود: کرمان در حوزه مس ذخایر خوبی دارد و صنایع پایین دستی مس ظرفیت گسترش فراوانی دارد همچنین این استان در برخی از کالاها و محصولات مانند خرمای بم، مرکبات و صیفی جات و پسته بسیار سرآمد است البته شکل فعالیت در این استان نسبت به استان های دیگر توسعه یافته تر است که ایجاد بورس کالا می تواند بسیار موثر باشد.

معاون اجرایی رییس جمهوری با بیان اینکه طرح ها و پیشنهادات خوبی در زمینه صنعت و پتروشیمی در استان  وجود دارد، گفت: باید از امکانات دولت برای توسعه بیشتر استان استفاده کنیم البته در زمینه های زیربنایی مانند راه می توان از مشارکت بخش خصوصی و بانک ها بهره برد زیرا ورود بخش خصوصی مانند تعاونی ها و نهادهای غیردولتی در استان ها می تواند در ایجاد اشتغال و رفاه نسبی کمک بسیاری کند.

*وجود شبکه کامل ریلی و پنج فرودگاه عامل شتاب توسعه در کرمان

استاندار کرمان نیز همگرایی سیاسی کرمان را موجب رونق توسعه این استان دانست و اظهارداشت: استان کرمان دارای زیرساخت های کاملی مانند شبکه ریلی کامل پنج فرودگاه است که وجود شبکه فعال حمل و نقل مانند شرکت هواپیمایی ماهان در استان ظرفیت بسیار خوبی است.

علیرضا رزم حسینی با اشاره به ظرفیت های عظیم فولاد در کرمان بیان کرد: در دولت تدبیر و امید 11 هزار و 500 میلیارد تومان پروژه در استان کرمان به بهره برداری رسیده و 274 طرح بزرگ اقتصادی افتتاح شده و 280 طرح بزرگ نیز در حال اجراست.

وی نیاز برخی واحدهای تولیدی کرمان به تسهیلات برای سرمایه در گردش  و سرمایه ثابت و تامین تسهیلات ارزی برای حل مشکل بذر کشاورزی را از موضوعاتی دانست که باید برای برطرف کردن آن تصمیم گرفت.

*جایگاه تاریخی، فرهنگی و گردشگری استان کرمان یکی از اولویت های اقتصاد مقاومتی

همچنین علی اصغر احمدی، مشاور معاون اجرایی و جانشین رییس ستاد کاروان تدبیر وامید اظهارداشت: ویژگی مهم استان کرمان این است که از گذشته تاکنون در موضوعات سیاسی رقابت می کنند اما در توسعه کرمان اتفاق نظر دارند.

وی جایگاه تاریخی، فرهنگی و گردشگری استان کرمان را یکی از اولویت های اقتصاد مقاومتی دانست که می تواند موجب مطرح شدن بیشتر این استان شود.