اخبار سفرهای استانی کاروان تدبیر و امید
1396/1/31 پنجشنبه
گزارش تفصیلی سفر پروژه ای رییس جمهور به استان فارس؛
افتتاح بیمارستان ٦٠٠ تختخوابی بوعلی سینا در شیراز/رییس جمهور: تعامل سازنده را برای گرفتن حقوق ملت و توسعه اشتغال می خواهیم
رییس جمهور، انتخابات را زمینه ساز افتخار ایران، شادی دوستان و یاس دشمنان دانست و با تاکید بر اینکه مردم را باید به صحنه سرنوشت فراخواند، اظهارداشت: حضور همگان پای صندوق و مشارکت حداکثری توصیه رهبر معظم انقلاب است.
*دکتر روحانی از نمایشگاه شرکت صنایع الکترونیک شیراز بازدید کرد/ رونمایی از ۱۲ محصول تولیدی
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور با حضور در نمایشگاه شرکت صنایع الکترونیک شیراز، از بخش های مختلف و جدیدترین دستاوردهای بخش دفاعی  و فرودگاهی کشور که با همت متخصصان داخلی ساخته شده و آماده بهره برداری است، بازدید کرد.
دکتر روحانی در این بازدید با توضیحات مسوولان در جریان روند ساخت و آماده سازی این پروژه های مهم دفاعی کشور قرار گرفت و از تلاش های متخصصان  شرکت صنایع الکترونیک شیراز قدردانی و تشکر کرد.
در این بازدید از ۱۲ پروژه و محصول مهم دفاعی کشور در حوزه های راداری پدافندی و فرودگاهی با حضور رییس جمهور رونمایی شد.
این محصولات در زمینه های راداری با قابلیت کشف و شناسایی اهداف با بردهای مختلف، سامانه های هدایت و ناوبری فرودگاهی و هوایی نظامی و غیر نظامی ، هدایت و ناوبری سطحی و شناوری و هوشمند سازی سلاح توسط نیروهای بومی و با اعتبار بیش از ۷۸۰ میلیارد ریالی طراحی و تولید شده است.
این دستاوردها از سطح بالای فن آوری روز جهان برخوردار بوده و با بهره گیری از توان تخصصی صنایع دفاعی کشور در صنایع الکترونیک شیراز  و همچنین استفاده از توان دانشگاه ها و شرکت های فن آوری داخلی بدست آمده است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور در جریان برنامه های سفر به استان فارس، بیمارستان ٦٠٠ تختخوابی خیریه آموزشی، پژوهشی و درمانی پیوند اعضای بوعلی سینا در شیراز را افتتاح کرد.
رییس جمهور در بازدید از این بیمارستان با توضیح مدیران و مسوولان در جریان روند اقدامات انجام شده در راستای احداث و تجهیز این بیمارستان و چگونگی ارائه خدمات پزشکی و درمانی به مردم قرار گرفت.
بیمارستان خیریه آموزشی، پژوهشی و درمانی ٦٠٠ تختخوابی بوعلی سینا به عنوان مهم‌ترین پروژه دانشگاهی و درمانی کشور که به لحاظ ساخت بیمارستانی و تجهیزات، کم نظیر خواهد بود، یک مجموعه دانشگاهی و بیمارستان سرطانی است که در زمینی معادل ١٠٠ هکتار و با اعتباری بالغ بر ٤٨٤٠ میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار گرفت.
این بیمارستان با کاربری عمومی در چهار بلوک شامل بخشهای خدمات مراقبتی (بستری داخلی، جراحی، عمومی، تخصصی و فوق تخصصی و...)، خدمات تشخیصی (آزمایشگاههای بالینی، پاتولوژی، رادیولوژی، MRIT، اندوسکوپی، تصویربرداری هسته ای، بخش IVF) و درمانی(٢٣ اتاق عمل جراحی برای جراحی های فوق تخصصی است.
*با حضور رییس جمهوری و در راستای پیشرفت و توسعه استان فارس انجام شد؛ افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 400 طرح و پروژه استانی/ اشتغالزایی 10 هزار و 611 نفر
‏400 طرح و پروژه، در راستای سیاست ها و منویات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی و با ‏هدف پیشرفت و توسعه استان فارس، روز پنجشنبه در مراسمی از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور ‏حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور، افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.‏
دکتر روحانی در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های زیربنایی، اقتصادی و ورزشی استان فارس در فرمان افتتاح 10 باب کتابخانه عمومی در حوزه پروژه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان فارس پس از استماع گزارش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: امروز فضای جدیدی در زندگی مردم ایجاد شده و مردم در عرصه فرهنگی، فضای پاک‌تری را احساس می‌کنند.
رییس‌ جمهور ادامه داد: افزایش تولید فیلم و استقبال مردم از سینماها و تئاتر، فعال شدن مساجد در بخش‌های قرآنی و فرهنگی، همین پیام را دارد که ما امروز شاهد یک فضای پرنشاط‌تر و آرام‌تر برای مردم فرهنگ‌دوست ایران هستیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه بشر نیازهای فراوان فرهنگی و اجتماعی دارد، گفت: گاهی خواندن یک صفحه کتاب و یا اشعار شاعرانی چون حافظ و سعدی به انسان نشاط می‌بخشد.
رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: بشر دارای استعدادهای بیکران و نیازهای بی شمار است و امروز حرکت خوبی را در عرصه فرهنگی کشور شاهد هستیم و امیدواریم این روند تداوم یابد.
دکتر روحانی همچنین در فرمان بهره‌برداری و افتتاح طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی پس از گزارش وزیر جهاد کشاورزی در مورد طرح‌های این استان با تقدیر از تلاش‌ها و اقدامات مسئولان و فعالان بخش کشاورزی، اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته شاهد افتتاح صدها طرح در زمینه آبیاری نوین در کشور بودیم که این یکی از طرح‌های مهم و حیاتی در کشور به شمار می‌رود.
رییس‌ جمهور افزود: با توجه به منابع آبی، نیاز مردم، گسترش جمعیت و نیازهای عمومی و صنعتی، اگر مسأله آب را مدیریت نکنیم با یکی از مشکلات بزرگ اجتماعی مواجه خواهیم شد که یکی از راه‌های جلوگیری از بروز این مشکل، بهره‌برداری صحیح از منابع موجود و استفاده از آبیاری نوین است.
دکتر روحانی اجرای طرح‌های آبیاری نوین و طرح‌های گلخانه‌ای را حائز اهمیت دانست و گفت: کشاورزی ما در چند سال گذشته در زمینه‌های مختلف افتخارآفرین بوده و کشور را به سمت خوداتکایی هدایت می‌کند.
رییس‌ جمهور همچنین پس از گزارش وزیر راه و شهرسازی به هنگام فرمان افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی در استان فارس نیز گفت: در چند سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در زمینه توسعه حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی صورت گرفته است.
دکتر روحانی با اشاره به سفر روز گذشته خود به استان آذربایجان شرقی، برای بازدید از مناطق سیل‌زده و از جمله روستای چنار که بدون برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته بود، گفت: مسیر روستایی که دیروز از عجب‌شیر تا روستای چنار پیمودیم، جاده بسیار مناسبی داشت و من بسیار خوشحال شدم که برای ارتباط روستاها شاهد یک جاده آسفالته بسیار خوب در این منطقه بودم.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه در بخش ریلی و توسعه راه‌آهن حرکت بسیار خوبی در کشور آغاز شده است، گفت: تا پایان فعالیت دولت یازدهم 5 استان به شبکه ریلی متصل می‌شوند و تلاش‌های بسیار خوبی هم در راستای نوسازی ناوگان هوایی صورت گرفته است.
دکتر روحانی هنگام صدور فرمان بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: در سال 95، شاهد رشد و توسعه در بخش صنعت و معدن کشور بودیم و این بدان معناست که تلاشگران در این بخش اقدامات مهم و خوبی را انجام داده‌اند.
رییس‌ جمهور افزود: کاری که در زمینه اکتشاف معادن در 3.5 سال گذشته صورت گرفته 2 برابر اقدامات انجام شده در سال‌های قبل از دولت یازدهم است و نشان می‌دهد کشور ما بیش از آنچه تاکنون اطلاعات داشتیم دارای سرمایه‌های بزرگی است که باید از آنها استفاده شود.
دکتر روحانی پس از گزارش وزیر ورزش و جوانان در فرمان بهره‌برداری از استادیوم ورزشی 50 هزار نفری پارس در شیراز، گفت: یکی از طرح‌هایی که در ابتدای دولت برای استان فارس مورد بررسی قرار گرفت و جلب توجه می‌کرد این ورزشگاه بود که عملیات اجرایی آن از سال 76 آغاز شده و برای بنده بسیار ناراحت‌کننده بود که مردم شیراز و استان فارس، سال ها در انتظار بهره‌برداری از این استادیوم بودند و امروز خوشحالم که این ورزشگاه تکمیل و افتتاح شده است.
رییس‌ جمهور با اشاره به گزارش وزیر ورزش و جوانان، مبنی بر آغاز عملیات اجرایی احداث مجموعه ورزشی بزرگ برای بانوان در این استان نیز گفت: تصمیم برای احداث این مجموعه ورزشی و فراهم کردن امکانات و شرایط برای ورزش بانوان، بسیار حائز اهمیت است.
دکتر روحانی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم سلامت جامعه تأمین شود، یکی از راه‌های آن ورزش است و فراهم کردن امکانات ورزشی برای بانوان، بسیار ارزشمند خواهد بود.
رییس‌ جمهور همچنین در آغاز بهره‌برداری از 3 کیلومتر خطر متروی شیراز و ایستگاه زندیه، گفت: امروز توسعه مترو برای صرفه‌جویی در وقت مردم و حفظ سلامت محیط زیست و جلوگیری از آلودگی‌ها بسیار اهمیت دارد و امیدوارم اجرای طرح‌های بعدی متروی شیراز هم با همین سرعت انجام و تکمیل شود.
دکتر روحانی همچنین در فرمان بهره‌برداری از پروژه‌های بهداشتی و درمانی استان فارس و آغاز عملیات اجرایی شهر بین‌المللی سلامت و گردشگری پارس پس از گزارش وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، گفت: خوشبختانه اقدامات بسیار خوب و مهمی در حوزه سلامت، افزایش تخت‌های بیمارستانی و توسعه طرح‌های بیمارستان انجام شده است و امیدوارم تا پایان دولت با اقداماتی که در زمینه سلامت انجام می‌شود، مردم بتوانند راحت‌تر برای درمان و سلامت خود اقدام کنند.
رییس‌ جمهور در فرمان افتتاح سد مخزنی چشمه عاشق، پس از گزارش وزیر نیرو، گفت: براساس گزارش وزیر، تاکنون در ایران با احتساب این سد، 174 سد افتتاح شده و تنها در دولت یازدهم این سی‌امین سدی است که بهره‌برداری می‌شود و امیدوارم تا پایان دولت این تعداد به 35 سد برسد.
دکتر روحانی همچنین در فرمان افتتاح طرح‌های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی پس از گزارش وزیر کار تأکید کرد: برای دولت، توانمندسازی مردم بویژه در روستاها، اهمیت خاص و ویژه دارد و این در نشاط مردم و افزایش رشد و توسعه ملی کشور تأثیرگذار است.
 گفتنی است در مراسم امروز افتتاح، بهره برداری و  رونمایی از 12 محصول صنایع الکترونیک با اعتبار 780 میلیارد ریال، مرکز ‏آموزشی، پژوهشی و درمانی(بیمارستان 600 تخت خوابی) ابوعلی سینا  با اعتبار 4 هزار و 840 ‏میلیارد ریال بخش خصوصی و اشتغالزایی یک هزار 800 نفری، 231پروژه های بهداشتی و درمانی ‏استان با اعتبار 2 هزار و 454 میلیارد ریال، سد مخزنی چشمه عشق با اعتبار 926 میلیارد ریال، راه ‏اصلی سرورستان-خرامه، باند دوم شیراز-فیروزآباد-جم و کمربندی فسا با اعتبار یک هزار 50 میلیارد ‏ریال، 20 طرح متعلق به بخش کشاورزی در سطح استان با اعتبار 290 میلیارد ریال بخش خصوصی و ‏اشتغالزایی 132 نفر، سیستم آبیاری نوین در استان با اعتبار 185 میلیارد ریال  بخش دولتی و 41 ‏میلیارد ریال بخش خصوصی و اشتغالزایی 837 نفر،33 طرح صنعتی و 6 طرح زیرساختی شرکت ‏شهرک های صنعتی استان با اعتبار یک هزار و 432 میلیارد ریال بخش خصوصی، مجموعه ورزشی ‏پارس( استادیوم 50 هزار نفری با اعتبار 800 میلیارد  ریال، 3 کیلومتر خط متروی شیراز و ایستگاه ‏زندیه با اعتبار 2 هزار و 500 میلیارد ریال و اشتغالزایی 150 نفر، 10 باب کتابخانه عمومی با اعتبار ‏‏30 میلیارد ریال، 85 طرح صندوق خرد محلی روستایی استان فارس و 560 صندوق خرد محلی در ‏سراسر کشور با اعتبار 12 میلیارد ریال بخش خصوصی و اشتغالزایی یک هزار و 600 نفر و 4 سالن ‏چند منظوره ورزشی مجموعه کارگران با اعتبار 60 میلیارد ریال  و اشتغالزایی 20 نفر  با حضور ‏رییس جمهوری انجام شد.‏
همچنین عملیات اجرایی 37 پروژه بخش بهداشت و درمان با اعتبار 515 میلیارد ریال، شهر بین المللی ‏سلامت و گردشگری پارس با اعتبار 7 هزار و 800 میلیون دلاری بخش خصوصی و اشتغالزایی 5 ‏هزار نفر، 30 کیلومتر بزرگراه و 24 کیلومتر راه اصلی و 3 تقاطع غیرهمسطح در سطح استان با ‏اعتبار یک هزار و 530 میلیارد ریال آغاز گردید.‏
*دکتر روحانی در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های زیربنایی، اقتصادی و ورزشی استان فارس: به پزشکان و فعالان بخش سلامت افتخار می کنیم / ساماندهی اقتصاد و اتحاد دولت و ملت بود که ما را در برجام پیروز کرد/ با سرمایه اعتماد مردم می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم/ با دروغ به امید ملت لطمه نزنید؛ بگذارید مردم به آینده کشور امیدوار باشند/ اساس سرمایه ما، اعتماد و پیوند دولت و مردم است
رییس‌ جمهور، در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های زیربنایی، اقتصادی و ورزشی استان فارس، همگان را به تقویت امید در میان مردم فرا خواند و با بیان اینکه ما به امنیت، انسجام ملی، ایران، اسلام، تاریخ و تمام استان‌های کشور افتخار می‌کنیم، تاکید کرد: با این قانون اساسی، رهبری فرهیخته، دولت کارآمد و ملت منسجم، بی تردید ما می توانیم از همه مشکلات پیش‌رو عبور کنیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این مراسم که در بیمارستان ٦٠٠ تختخوابی بوعلی سینا شیراز برگزار شد، با اشاره به اینکه یک جراح به علم و انگشتانش به هنر مجهز است ولی در کنار اینها باید دلسوزی و عشق به ملت در وجود آن جراح وجود داشته باشد،  تصریح کرد: ما  به پزشکان و فعالان بخش سلامت و همه دانشمندان و متخصصان کشور در سطوح مختلف ، افتخار می کنیم.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه در رشد علمی کشور، 4 پله پیشرفت کرده‌ایم، اظهار داشت: در شتاب کمیت مقالات علمی در 25 کشور بزرگ علمی جهان موفق شدیم در سال گذشته رتبه اول را کسب کنیم.
دکتر روحانی تصریح کرد: اصل ساختن کشور، متکی به نیروی انسانی است و اگر نیروی انسانی آماده به کار، متعهد ، متخصص و دلسوز مردم وجود نداشته باشد، امور به پیش نمی‌رود.
رییس‌ جمهور افزود: اگر بیماران جامعه قبل از آنکه پزشک یا جراحی دست به کار شود به آن تیم پزشکی اعتماد و ایمان داشته باشند، در این صورت، نیمی از کار حل می‌شود و ارتباط و پیوند میان پزشکان و مردم بسیار اهمیت دارد.
دکتر روحانی افزود: زمانی در کشور یک ایرانی آرزو داشت برای درمان به کشوری اروپایی برود اما  امروز این روند برعکس شده و ایرانیان زیادی در خارج از ایران و از جمله در کشورهای اروپایی ، برای درمان به ایران می‌آیند که این فخری بزرگ برای ما است.
رییس‌ جمهور افزود: همچنین با وجودی که در کشورهای همسایه شمالی و جنوبی، بیمارستان خوب و مجهزی دارند، اما اتباع آن کشورها برای انجام عمل‌های جراحی به تهران و شیراز سفر می‌کنند.
دکتر روحانی با اشاره به شهرت پزشکان و بیمارستان‌ها و همچنین متخصصان پیوند اعضاء در شیراز، گفت: این بسیار ارزشمند است و آن عامل مهم در جذب بیماران، تجهیزات و محیط بیمارستانی نبوده، بلکه شخص طبیب است.
رییس‌ جمهور تأکید کرد: باید دانشگاه‌ها، اساتید و بزرگان علمی ما به گونه‌ای باشند که شاگردان آنها به وجودشان افتخار کنند و پزشکان، جراحان و اساتید در شهرهای بزرگ در جایگاهی قرار بگیرند که ایرانیان و همسایگان کشور بگویند که برای درمان سراغ آن پزشک خاص در شیراز می‌رویم.
دکتر روحانی تصریح کرد: پیوند بین پرستاران،  تیم پزشکی و پزشکان با دولت، مردم و خیرین بسیار مهم است.
رییس‌ جمهور با تأکید بر حل نیازمندی‌ها و مشکلات بیمارستان بوعلی شیراز، اظهار داشت: همه باید دست به دست هم دهیم تا مرکزی بزرگ برای سلامتی و راحتی مردم در این نقطه برای کل ایرانیان و سایر کشورها بوجود آید.
دکتر روحانی تصریح کرد: دستاوردهای دولت تدبیر و امید ناشی از سرمایه اعتماد و سرمایه اجتماعی بوده که باید حفظ شود. اگر مردمی به دولتی اعتماد و دولتی به مردم امید ببندد، این ارتباط و مسیر هموار می‌شود و به رشد و تعالی می‌رسیم.
رییس جمهور با اشاره به آرامش در بازار ارز و کالا  افزود: وقتی به مردم قول دادیم که تورم تک رقمی شود و به این هدف می‌رسیم به این دلیل است که مردم اعتماد کردند و در غیر این صورت، هیچ چیز درست نمی‌شد.
اساس سرمایه ما، سرمایه اجتماعی، مردم و پیوند دولت و مردم است. با سرمایه اعتماد مردم می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.
دکتر روحانی ادامه داد: من در یک جا عصبانی می‌شوم و آن جایی است که فرد، دستگاه و یا رسانه‌ای می‌خواهد به امید ملت ما برای آینده لطمه بزند. بگذارید مردم به آینده و کشور، امیدوار باشند. چرا دروغ می‌گوییم و واقعیت‌ها را به گوش مردم نمی‌رسانیم و دروغ گفتن امری حرام است.
رییس‌ جمهور تأکید کرد: به رشد، پیشرفت و آینده کشور اعتماد کنیم چرا که مردمی بزرگ، فرهنگ دوست و پرتلاش داریم.
دکتر روحانی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در بستن چاه‌های زیرزمینی غیرمجاز، گفت: در آذربایجان شرقی با وجود اینکه رشد باران امسال از متوسط کمتر بود، اما به دلیل همین اقدام دولت، در سال جاری نسبت به سال گذشته نه تنها منابع زیرزمینی کاهش نیافت بلکه کمی افزایش یافت.
رییس‌ جمهور ادامه داد: در زمانی یک وارد کننده و خریدار به دنبال ورود کانتینر جنسی بود اما مجبور بود به دلیل وجود تحریم‌ها هزینه‌های اضافی تا 700 دلار پرداخت کند، آیا تحریم از جیب مردم مهم نیست؟‌
دکتر روحانی تأکید کرد: گردش مالی ما با دنیا به طور متوسط 11 درصد هزینه داشت، اما الان این مقدار به 3 درصد رسیده است.
رییس‌ جمهور خطاب به پزشکان و کادر درمانی بیمارستان بوعلی، گفت: آیا اکنون شاهد نیستید که همه وسایل و امکانات پزشکی و دارویی به موقع به دست شما می‌رسد؟ برخی در کشور می‌گویند برجام برای کشور چه کرده است. برجام ما را آزاد کرد، تا از هر کس که می‌خواهیم خریداری کنیم. آثار برجام شکستن حصر ایران است.
رییس‌ جمهور افزود: الان نفت کشور را به هر کشور که می‌خواهیم می‌فروشیم و پول نفت را با هر ارز و زمان دلخواه دریافت می‌کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به سفر اخیر عسلویه و اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه نفت و پتروشیمی، اظهار داشت: در یک روز 20 میلیارد دلار طرح افتتاح شد. 6 فاز پارس جنوبی، یک لایه نفتی و 4 پتروشیمی به بهره‌‌برداری رسید که این در تاریخ ایران بی‌سابقه است.
رییس‌ جمهور گفت: در بسیاری از فازهای نفتی بخاطر وجود تحریم‌ها، منتظر ورود یک پمپ بودیم، اما اکنون طبق اعلام وزیر نفت، قیمت پمپ به یک دهم دوره تحریم‌ها خریداری می‌شود.
دکتر روحانی گفت: قبل از برجام دو سوم نان سفره مردم از خارج وارد می‌شد، اما امروز همه گندم ما در داخل تأمین می‌شود و 3 میلیون تن گندم نیز صادر کردیم و این نان حلال ایرانی است.
رییس‌ جمهور اظهار داشت: تولید مواد غذایی در سال 92، 97 میلیون تن بود اما امسال به  118  میلیون تن رسیدیم که 21 میلیون تن در کشور اضافه شده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه مردم ما در سال 92 یک حماسه بزرگ آفریدند، تأکید کرد: واقعیت‌ها را به مردم بگویید و البته قطعاً همه پیشرفت‌ها و اقدامات دولت یازدهم در سایه حمایت‌های مردم ، هدایت های مقام معظم رهبری و همچنین وحدت ملی بوده است.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه ساماندهی اقتصاد و اتحاد دولت و ملت بود که ما را در برجام پیروز کرد،
اظهار داشت: لبخندها در مذاکرات تعارف بود و واقعیت قدرت جمهوری اسلامی ایران بود که قبل از برجام توانستیم، تورم را از 45 درصد به 15 درصد کاهش دهیم و تأثیر آن را نیز در مذاکرات هسته‌ای شاهد بودیم.
دکتر روحانی با اشاره به استقبال مردم اصفهان از کاروان تدبیر و امید، اظهار داشت: در همان زمان یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشورهای خارجی به مذاکره کننده ما گفت که ما اجتماع مردم اصفهان را دیدیم و قطعاً حضور مردم و اتحاد دولت و ملت و همچنین رفع مشکلات اقتصادی بود که ما را در مذاکرات هسته‌ای پیروز کرد.
رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه بعد از 62 سال، صادرات غیرنفتی از واردات پیشی گرفت، گفت: کسری تجاری کشور، 30 میلیارد دلار بود و در سال‌های 94 و 95 صادرات غیرنفتی بر واردات فزونی یافت و چنین امری در 2 سال پشت سر هم در تاریخ ایران سابقه نداشته است.
*رییس جمهور در نشست با جوانان و نخبگان استان فارس: حضور همگان پای صندوق و مشارکت حداکثری توصیه رهبر معظم انقلاب است/حامی آزادترین شیوه در مناظرات هستم که مردم بهتر انتخاب کنند/ آیت الله هاشمی صبورترین در برابر مخالفین بود/ راه را با مردم آغاز کردیم؛ در نیمه راه هستیم و کارهای سختی هم باقی است/روند اشتغالزایی رو به جلو و تقاضای کار هم فزاینده است/ برخی شعار می دهند، بدون اینکه محاسبه پس بدهند/ انقلابی کسی است که از حقوق و حیثیت مردم حراست می کند
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در نشست با جوانان و نخبگان استان فارس در شیراز  گفت: روزهای سرنوشت ساز در راه است و نباید فراموش کنیم که رسیدن به پیشرفت با عبور از سختی ها و مشکلات است.
دکتر  روحانی با ابراز خرسندی از اینکه اعضای دولت بار دیگر میهمان مردم فرهنگ دوست و فرهیخته استان فارس و شیرازی ها هستند، گفت: الگوی ما در زندگی و حکومت، زندگی و حکومت پیامبر عظیم الشأن(ص) و امیر المومنین (ع) است.
رییس‌ جمهور تأکید کرد: برخی فکر می‌کنند اگر ما بحق هستیم باید از خدا بخواهیم و خدا هم مشکلات را حل و فصل می‌کند، اما اراده و حکمت پروردگار بر این است که بار مسئولیت خود را بر دوش بگیریم و این فخری است که خداوند به انسان عطا فرموده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه عبادت برای تجارت سیره علی (ع) نبود ، گفت: مولا علی(ع) فرمودند من به دنبال عبادت تاجرگونه نیستم و پیامبر(ص) به جنگ رفت و در این جنگ‌ها پیروز شد یا شکست خورد و موفقیت های پیامبر در همراهی همه بود.
رییس جمهور با اشاره به اینکه مردم را باید به صحنه سرنوشت فرا خواند ، اظهارداشت:باید در نظر داشت که شکست و پیروزی به دست ما بوده و این ما هستیم که در صحنه سرنوشت، حضور می‌یابیم و مردم را به این صحنه دعوت می‌کنیم.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه انتخابات یک امر فردی و یا حتی تنها ملی نیست، گفت:  انتخابات باعث فخر و افتخار ما در جهان و تاریخ  است و تجربه 92 و 94 نشان داد که سرنوشت ما در دست خودمان است. شاید راه امروز از سال 92 کمی هموارتر باشد، چرا که در آن سال، برخی به من می‌گفتند و نامه می‌نوشتند و شک داشتند، چرا وقتی تو زیر و بم نظام را می‌دانی، اما با این حال در انتخابات شرکت‌ کردی و بتوانی رأی بیاوری.
رییس جمهور با طرح این پرسش که آیا پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) که در ایام بعثت ایشان که به عنوان بزرگترین روز تاریخ دنیای اسلام و جشن مسلمانان هستیم، بدون ایثار، حضور و تلاش مردم موفق می‌شد، ادامه داد: پیامبر(ص) زمانی موفق شد که همه آمدند، این قانون الهی است و مسیری است که خداوند برای ما مشخص کرد.
وی  با اشاره به یکی از جلسات هفتگی با مقام معظم رهبری برای ارایه گزارش‌و استماع نکات و منویات ایشان، گفت:‌ حضور همگان پای صندوق و مشارکت حداکثری ، توصیه رهبر معظم انقلاب است. این برای سرنوشت و کشور ما بسیار مهم است و هرکس در حد توان خود باید تلاش کند تا همه مردم پای صندوق‌های آراء حاضر شوند و باید برنامه همه کاندیداها را بررسی و مقایسه کنیم و در نهایت تشخیص دهیم.
رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه حامی آزادترین شیوه در مناظرات هستم که مردم بهتر بتوانند به حقایق پی ببرند و انتخاب کنند، گفت: اگر چه من به عنوان رییس جمهور مسئول اجرای انتخابات هستم، اما نمی‌خواهم در اموری که قانون به بخش‌هایی واگذار کرده، مداخله کنم و امیدوارم ستاد تبلیغات انتخابات کشور ، تجربه ها را بار دیگر مرور و تصمیماتی که راجع به نحوه مناظره‌های انتخاباتی اتخاذ شده ،بررسی کند.
رییس‌ جمهور تأکید کرد: طرفدار شیوه‌ای هستم که آزادترین شیوه باشد. همه باید بدون لکنت زبان سخن بگویند و نقد کنند و نکات مد نظر خود را اعلام نمایند.
دکتر روحانی با بیان اینکه رقابت و انتقاد خوب بوده و حتی مخالف هم خوب است، ادامه داد: مگر می‌شود در دنیای امروز، حکومتی داشته باشیم که هیچ مخالفی در آن نباشد و انتقاد نیز که جای خود را دارد و همه باید به راحتی و بدون لکنت زبان انتقاد کنند.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه در 4 سال گذشته برخی از دوستان به من می‌گفتند، چرا پاسخ این همه تخریب علیه دولت تدبیر و امید را نمی‌دهید، اظهار داشت: ما در میان همه دوستانمان، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را یکی از صبورترین افراد در برابر مخالفین می دانم. ایشان صبر، تحمل و گذشت بسیار داشت.
دکتر روحانی ادامه داد: در یکی از هفته‌های قبل از ارتحال ایشان در ملاقاتی به بنده گفتند که از صبر تو تعجب می‌کنم و من به ایشان گفتم که شما در میان همه، صبورترین هستید. اما ایشان پاسخ داد که تو تخریب‌ها را می‌بینی و سکوت می‌کنی.
رییس‌ جمهور تأکید کرد: یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید این است هر فردی، هر چه خواست گفت و هرکس به رییس جمهور ناروایی می‌داشت و تخریب می‌کرد تا حدی که تشویق هم می‌شد.
دکتر روحانی ادامه داد: این خود، نعمت بزرگی برای ما بود و به نظرم تاریخ دنیا قضاوت می‌کند.
رییس‌ جمهور با اشاره به اظهارات برخی از مقامات کشورهای خارجی در ملاقات‌های خصوصی با ایشان، اظهار داشت: آنها می‌گفتند که تو چگونه با وجود اینکه روزنامه‌ها و صدا و سیما که رسانه‌ای ملی است و علیه شما سخن می‌گوید، کشور را اداره می‌کنید؟
دکتر روحانی ادامه داد: این افتخاری برای ماست که کشور ما آزاد است. البته نقد بسیار خوب بوده و تخریب خوب نیست.  دروغ گناه بزرگ و اقدامی خلاف فرهنگ ایرانی است.
رییس‌ جمهور تأکید کرد: بسیار مهم است در کشوری زندگی می‌کنیم که منتقد، انتقاد و تخریب‌گر، تخریب می‌کند اما در عین حال مردم ما انصافاً بسیار خوب در صحنه بودند و اگر شما در خرداد 92 ، رأی خود را به صندوق می‌انداختید و کنار می‌رفتید دولت نمی‌توانست راه را ادامه دهد.
وی تصریح کرد: تشویق، حضور و حمایت مردم بسیار تأثیرگذار بود و امروز، روزی است که شما باید آینده سرنوشت خود را تعیین کنید.در مسیری که شروع کرده‌ایم، نیمه راه طی شده است، برخی برنامه‌ها، تکمیل و برخی برنامه‌ها نیمه کاره است و باید تکمیل شود و برخی مسیرهای سخت نیز باید شروع شود.
رییس‌ جمهور ادامه داد: اعتراف می‌کنم در برخی برنامه‌ها طی دو سال گذشته نتوانسته‌ایم به راه‌حل مناسبی برسیم  که برای معضلات و مشکلات بانک‌ها، دستورالعمل‌هایی صادر کردم و طی دو سال گذشته ماهی یکبار جلسات برگزار شده است.
دکتر روحانی افزود: در خصوص مسایل بانک‌ها، نمی‌گویم که هیچ‌چیز تغییر نکرده و طی دو سال قبل بانک‌های ایران به اقتصاد مقاومتی، کمک بسیاری کردند و در مجموع وضعیت بانک‌ها بهتر شده است.
رییس‌ جمهور ادامه داد: بانک‌ها طی این مدت، 43 درصد تسهیلات بیشتر برای واحدهای تولیدی، در نظر گرفتند و در همین حال به 24 هزار واحد نیمه فعال کشور، تسهیلات لازم را ارایه کردند.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز سود بانکی با تسهیلات بانکی، پایین آمده، گفت: اما در عین حال هنوز بانک‌ها، بار سنگینی را در اقتصاد کشور به دوش دارند و باید مشکلات فراوان این بخش را حل و فصل کنیم.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه امروز در زمینه ایجاد اشتغال در کشور، حرکت‌های خوبی آغاز شده اما همچنان نسبت به وضعیت مطلوب فاصله داریم و باید تلاش کنیم، گفت: در سال‌های گذشته با وجود آنکه درآمد نفتی کشور، بسیار خوب بود اما آمار بسیار بدی در زمینه ایجاد اشتغال خالص وجود دارد.
دکتر روحانی افزود: در 5 سال قبل از دولت یازدهم، سالانه کمتر از 10 هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شد و این برای آن دوره با درآمد نفتی خوب بسیار کم و پایین است.
رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه در آن دوره همزمان با توسعه دانشگاه‌ها بسیاری از جوانان را برای دوره‌ای به تحصیل واداشتند و امروز جوانان تحصیلکرده به عنوان افراد جویای کار هستند، گفت: در سال 95 افراد جویای کار در کشور، یک میلیون و دویست هزار نفر بود که این میزان، تعداد جویای کار در تاریخ کشور، کم‌نظیر است و بار مسئولیت سنگینی را بر دوش ما قرار می‌دهد.
دکتر روحانی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بحق امسال را با نام تولید و اشتغال، نامگذاری کردند، گفت: در سال‌های گذشته سالانه حدود، 700 هزار اشتغال در کشور ایجاد شده است که البته همه اینها اشتغال ثابت نیست.
رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه در بعضی از امور پیشرفت داشته‌ایم و در برخی هنوز در نیمه راه هستیم و باید آنها را تکمیل کنیم، گفت: راهش این است که همه دست به دست هم داده و مردم و کارآفرینان را به کار و تلاش تشویق کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به افتتاح بیمارستان خیریه بوعلی سینا در شیراز و اینکه این بیمارستان با کمک 60 درصدی مردم و خیرین، ساخته شده، گفت: باید مردم را تشویق بکار کرده و در تولید و خدمات به آنها کمک کنیم.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه یکی از وعده‌هایی که به مردم در ایام انتخابات دادیم کمک به آنها در زمینه سلامت بود، گفت: برای اولین بار در تاریخ ایران و در این دولت توانستیم همه مردم را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.
دکتر روحانی افزود: ایجاد 21 هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم، اقدام بسیار بزرگ و ارزشمندی است و و بیش از یک پنجم تخت های بیمارستانی در دولت یازدهم ایجاد شد.
رییس‌ جمهور ادامه داد: امروز بار هزینه‌های بیمارستانی برای مردم کاهش یافته و بسیاری از داروها تحت پوشش بیمه قرار دارند و قیمت بسیاری از داروهای خارجی که وارد می‌شده، به نصف تقلیل یافته است و باید این راه و مسیر تا رسیدن به وضعیت مطلوب ادامه پیدا کند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ما در تعامل سازنده با دنیا، توانستیم کار بزرگی را به انجام برسانیم که مذاکره با قدرت‌های جهانی ،رفع سایه شوم جنگ از سر مردم و نجات مردم از تحریم‌ها، تنها بخشی از این تعامل بوده است، گفت: ما باید با دنیا کار کرده و بازارهای هدف خود را در دنیا به دست آوریم.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه به واسطه تحریم‌ها بازار صادرات نفت از ایران، گرفته شده بود و تنها یک میلیون بشکه می‌توانستیم نفت صادر کنیم، گفت: اگر کسی تصور کند که کشوری که چند سال در تحریم بوده را می‌توان ظرف چند ماه مسایلش را حل کرد، اشتباه می‌کند، چرا که باید قدم به قدم حل و فصل شود.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که توانسته‌ایم، بدهی معوقه نسبت به خانواده شهدا و ایثارگران را پرداخت کنیم و تا چند هفته دیگر این بدهی‌ها به طور کامل تسویه خواهد شد و این در حالی است که این بدهی‌ها از سال 76 معوق مانده بود.
رییس‌ جمهور ادامه داد: امروز توانسته‌ایم بازار صادرات نفت را به کشور بازگردانیم و شرایط تولید نفت به قبل از تحریم بازگشته به گونه‌ای که 3 میلیون و 800 هزار بشکه نفت تولید و بیش از 2 میلیون بشکه صادر می‌کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه پیش از رفع تحریم‌ها میعانات نفتی ما که قادر به فروش آن نبودیم، در کشتی‌ها باقی می‌ماند و اجاره کشتی پرداخت می‌کردیم، گفت: امروز چنین چیزی وجود ندارد  و قدم به قدم حق‌مان را باز می‌ستانیم و این کار بزرگی است که ملت ایران انجام داده است.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه تحریم‌ها باعث شده بود تا بنادر ما تعطیل شود، افزود: امروز با رفع تحریم‌ها بنادر کشور به راه افتاده و کشتی‌ها با پرچم ایران، می‌توانند کالای ما را صادر کنند.
دکتر روحانی با بیان اینکه ما دنبال تعامل سازنده با دنیا بوده و هستیم تا حقوق ملت را بازستانیم، افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای خبرگان رهبری فرمودند که کشور در حوزه نفت و گاز نیاز به 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد که باید از سرمایه خارجی هم در این راستا استفاده شود.
رییس‌ جمهور ادامه داد: ما باید سرمایه داخلی و خارجی را وارد میدان کنیم، چرا که ایجاد اشتغال برای جوانان مان و بهره‌برداری از میدان های مشترک با دیگر کشورها، نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.
دکتر روحانی با اشاره به وجود منابع مشترک نفتی ایران با عراق، گفت: با تلاشی که در این دولت صورت گرفته تا پایان سال 300 هزار بشکه نفت از منبع مشترک با عراق استخراج می‌کنیم که این باید به 700 هزار بشکه برسد و این نیازمند سرمایه‌گذاری است.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه سال‌هاست قطر از میدان مشترک گازی با ایران، 2 برابر ما بهره‌برداری می‌کرد، گفت: با افتتاح فازهای جدید در عسلویه، توانسته‌ایم در برداشت از میدان گازی با قطر برابر شویم.
دکتر روحانی تأکید کرد: بحث‌ها و ایام انتخابات باعث می‌شود تا این موضوعات برای مردم روشن شود و آنهایی که شعار می‌دهند بدون اینکه محاسبه پس دهند باید بیایند و جوابگو باشند ما می‌خواهیم از حقوق ملت‌مان دفاع کنیم.
رییس‌ جمهور ادامه داد: باید پاسخ دهند که چرا دو میلیارد دلار پول را در سال 87 که همه می‌توانستند بردارند در دهان اژدها کردند و زمانی که معلوم بود، نمی‌شود به آمریکایی‌ها اعتماد کرد و مشخص بود این پول به خطر می‌افتد این کار را کردند، البته ما پیگیری این موضوع را از قوه قضائیه خواسته‌ایم و امیدواریم که این کار انجام شود.
دکتر روحانی ادامه داد: ما در دادگاه بین‌المللی، لایحه‌ای را برای شکایت تنظیم کرده و ان‌شاء‌الله بتوانیم این حق را از آمریکا پس بگیریم، اما جالب است پولها را در اختیار آمریکایی ها گذاشتند و خود را انقلابی می نامند؛ ما را که از آمریکا شکایت کرده ایم تا حقوق ملت را پس بگیریم، به لبخند به دشمن متهم می کنند!
رییس‌ جمهور اظهار داشت: انقلابی کسی است که از حقوق، حیثیت و عزت مردم دفاع می‌کند و دیگری را آزرده خاطر نمی‌سازد. مسلمان کسی است که همه از دست و زبانش در امان باشد.
دکتر روحانی ادامه داد: ما باید نسبت به یکدیگر احترام کنیم و نباید تخریب کرده و واقعیت‌ها را تحریف کنیم.
رییس‌ جمهور گفت: ما در تعامل سازنده با جهان به دنبال حقوق ملت، اشتغال برای جوانان و رفاه برای مردم هستیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند اقدامات دولت تنها باعث شده که وضع مرفهین بهتر شود، گفت: کشاورزی که در سال 91، 880 میلیارد تومان پول گندم دریافت کرده، سال گذشته نزدیک به 15 هزار میلیارد تومان دریافت کرده و این نشان می‌دهد که درآمد کشاورز در سال 95 ،17 برابر سال 91 شده است. و این در حالی است که حقوق کارمندان، فرهنگیان و بازنشستگان امسال نسبت به ابتدای سال 91، بیش از 2 برابر شده است. البته این به معنای احقاق همه حقوق نیست.
رییس‌ جمهور ادامه داد: در این دولت هیچ زمانی نبوده که ما حقوق کارمند را کمتر از تورم بالا برده باشیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه ما در سال 92 به صحنه آمدیم و با آرمان‌ها و برنامه‌هایی در کنار هم بودیم که برخی از آنها اجرایی و عملیاتی شده و برخی در مسیر و بین راه قرار دارد، گفت: ما باید این راه را ادامه دهیم و به کمال برسانیم و بتوانیم شرایط، عزت، خودباوری، پیشرفت اقتصادی، آرامش اجتماعی و امنیت توأم با آزادی را محقق کنیم.
رییس‌ جمهور تأکید کرد: ما آماده‌ایم تا در یک حرکت بزرگ در اردیبهشت بار دیگر به صحنه بیاییم، «دوباره ایران، دوباره اسلام، دوباره اعتدال، دوباره امید».