اخبار سفرهای استانی کاروان تدبیر و امید
1395/12/10 سه شنبه
گزارش تفصیلی سفر پروژه ای رییس جمهوری به استان سیستان و بلوچستان؛
آغاز بهره برداری از پروژه گازرسانی و خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان با حضور دکتر روحانی/ رییس جمهور: تحقق وعده های دولت حاصل وحدت تمام اقوام و مذاهب استان است/ توسعه مناطق شرقی و سواحل مکران از اولویتهای این دولت بوده و هست
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه توسعه مناطق شرقی و سواحل مکران از اولویتهای این دولت بوده و هست، شرق توسعه یافته را به نفع کل کشور و همسایگان برشمرد و اظهارداشت: تمام تلاشهای دولت در عرصه خارجی و داخلی برای توسعه ایران و اشتغال جوانان عزیز است.
دکتر روحانی در بدو ورود به استان سیستان و بلوچستان: تکمیل 55 طرح سفر استانی؛ گام بزرگ دولت یازدهم در تحقق وعده ها به مردم استان سیستان و بلوچستان/ مسئولان باید برای تکمیل پروژه‌های استان تلاش بیشتری داشته باشند
رییس جمهوری، به منظور افتتاح و بهره برداری از چند طرح و پروژه زیربنایی و عمرانی در استان سیستان و بلوچستان  وارد زاهدان شد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در بدو ورود به فرودگاه بین المللی زاهدان از سوی علی اوسط هاشمی استاندار، آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان، مولوی  عبدالحمید و دیگر مقامات و مسئولان ارشد محلی مورد استقبال قرار گرفت.
دکتر روحانی در بدو ورود به زاهدان در گفتگو با خبرنگاران و تشریح اهداف سفر به استان سیستان و بلوچستان، گفت: بسیار خوشحالم که توفیق داریم بار دیگر میهمان مردم غیور استان مرزی مهم کشور باشیم.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: در جریان این سفر طرح‌های مهمی مخصوصاً پروژه انتقال گاز به زاهدان که از آرزوهای بزرگ مردم این استان بوده، تحقق خواهد یافت.
دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد همه وعده‌هایی که در سفر استانی کاروان تدبیر و امید به مردم این استان داده شده، هر چه سریعتر محقق شوند.
رییس‌ جمهوری تصریح کرد: براساس گزارش مسئولان، تاکنون 55 طرح و پروژه‌ای که در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به استان سیستان و بلوچستان به مردم وعده داده شده بود، تکمیل شده اند که این گام بزرگی در تحقق وعده‌ها است و باید مسئولان در راستای اجرای کامل همه وعده‌ها و پروژه‌های استان تلاش بیشتری داشته باشند.
بهره برداری از پروژه مهم گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان و افتتاح باند دوم فرودگاه زاهدان و بهره برداری از چند پروژه دیگر عمرانی و زیربنایی در سطح استان سیستان و بلوچستان از جمله برنامه های سفر رییس جمهوری به این استان است.
*با دستور دکتر روحانی آغاز شد؛ بهره برداری از پروژه های زیربنایی و اقتصادی استان سیستان و بلوچستان
رییس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس، پروژه های زیربنایی، عمرانی و اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان را افتتاح کرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم افتتاح همزمان پروژه های زیربنایی و اقتصادی از طریق ویدئو کنفرانس، دستور آغاز بهره برداری از باند دوم فرودگاه زاهدان، افتتاح کارخانه و معدن مس چهل کوره، بهره برداری از قطعه یک بزرگراه زاهدان-زابل، بزرگراه زابل – زاهدان (قطعه 7) و بزرگراه زاهدان –بم (قطعه یک)، آغاز به کار خط هوایی تفتان و بهره برداری از طرح های مخابراتی و ارتباطاتی و نسل سه و چهار تلفن در سطح استان را صادر کرد.
رییس جمهوری در فرمان بهره برداری از پروژه های زیربنایی، عمرانی و اقتصادی استان سیستان و بلوچستان ضمن اظهار امیدواری از اینکه این طرح ها و پروژه ها موجب توسعه استان و  اشتغال جوانان شود، گفت: به حول و قوه الهی و توسل به روح فاطمه اطهر(سلام الله علیها) عملیات بهره برداری از پروژه های استان را آغاز کنید.
افتتاح باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان
عملیات اجرایی ساخت باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان به طول 4 هزار و ۲۶۵ متر و عرض ۶۰ متر، از شهریور سال ۹۳ همزمان با هفته دولت با مشارکت استانداری سیستان و بلوچستان و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران آغاز و با اعتباری بالغ بر ٦٠٠ میلیارد ریال، به بهره برداری رسید.
افزایش ایمنی پروازها و ظرفیت هواپیماهای پهن پیکر، کاهش تاخیر پرواز و ارائه خدمات به پروازهای عبوری از مهمترین ویژگی های توسعه زیر ساخت باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان است.
معدن و کارخانه مس چهل کوره زاهدان
معدن و کارخانه مس "چهل کوره" یکی از ٣٣ طرح کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که براساس پتانسیل‌های معدنی استان سیستان و بلوچستان و با سرمایه‌گذاری بیش از یک هزار و 350 میلیارد ریال و ٨.٢ میلیون یورو توسط شرکت ملی صنایع مس ایران ایجاد شده است.
این معدن و کارخانه فرآوری مس  در منطقه "چهل کوره" بخش "نصرت‌آباد" از توابع شهرستان زاهدان واقع شده است
ذخیره معدن مس"چهل کوره" بیش از ١٥ میلیون تن تخمین زده شده که تامین کننده مواد اولیه کارخانه فرآوری مس احداث شده در جوار این معدن محسوب می شود.
همچنین حجم استخراج پیش‌بینی شده در این معدن سالانه 300 هزار تن بوده  و ماده معدنی "کانسار" مس در این معدن از طریق 2 تونل عمودی و افقی تا عمق 240 متری قابل برداشت می باشد.
عیار مس این معدن 1.39 است که بالاترین عیار در بین معادن مس سطح کشور محسوب می‌شود.
بهره برداری از پروژه های راه استان سیستان و بلوچستان
قطعه یک بزرگراه زابل-زاهدان بطول 28 کیلومتر از سمت شهر زاهدان تا کوله سنگی با صرف 690 میلیارد ریال، قطعه هفت بزرگراه زابل-زاهدان بطول 21 کیلومتر از سمت شهر زابل تا منطقه لوتک با 315 میلیارد ریال و قطعه یک بزرگراه زاهدان-بم بطول 32 کیلومتر از سمت شهر زاهدان تا منطقه تله سیاه با 250 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
*روشن شدن مشعل گاز در راستای تحقق وعده دولت و آرزوی دیرینه مردم زاهدان
رییس جمهوری روز سه شنبه در جریان سفر به استان سیستان و بلوچستان پروژه گازرسانی به زاهدان از ایرانشهر را افتتاح کرد و با روشن شدن شعله گاز در این شهر، وعده دولت به مردم در راستای تحقق یک آرزوی دیرینه در زاهدان محقق شد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با حضور در اجتماع پرشور مردم زاهدان در میدان گازی این شهر دستور بهره برداری از پروژه گازرسانی به زاهدان  را صادر و شعله گاز در میدان گازی زاهدان روشن شد.
پروژه انتقال گاز به استان سیستان و بلوچستان با هدف گازرسانی به 300 هزار خانوار شهری و روستایی در شهرستان های زاهدان، چابهار، خاش، زابل و کنارک و صنایع موجود در این استان از مصوبات سفر رییس جمهوری و کاروان تدبیر و امید به سیستان و بلوچستان در سال ٩٣ است که در راستای عملیاتی نمودن فاز یک این طرح،  خط انتقال ایرانشهر - زاهدان به طول ٢٦٥ کیلومتر اجرا و تکمیل شده است.
 خط لوله ایرانشهر به زاهدان در فاز اول پروژه گاز رسانی به استان سیستان و بلوچستان با هدف گازرسانی به خانوارهای شهری و روستایی، گازرسانی به صنایع موجود در شهرهای شمالی استان و بویژه زاهدان و استفاده حداکثری از ظرفیت بالقوه در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و به تبع آن رونق اقتصادی استان و ایجاد اشتغال با ارزشی بالغ بر ٧٠٠٠ میلیارد ریال احداث شده است.
*رییس جمهوری در مراسم بهره برداری از پروژه گازرسانی و خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان: به تدریج تمام شهرستانهای دیگر استان سیستان و بلوچستان از نعمت گاز بهره مند می شوند
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از پروژه گازرسانی و خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان گفت: بزودی طرح های جدید و تحول آفرین برای منطقه، در بندر چابهار به بهره برداری خواهد رسید.
رییس جمهوری با ابراز خرسندی از افتتاح این پروژه در ایامی که به نام حضرت فاطمه زهرا(س) و دختر پیامبر اسلام(ص) تعلق دارد، گفت: حضرت فاطمه(س) براساس روایات علمای  شیعه و سنی، پاره تن پیامبر است و همه مسلمانان به خاندان و اصحاب پیامبر(ص) احترام می‌گذارند و راه و سیره زندگی اسلامی را از برکت آنها آموخته اند.
دکتر روحانی با اشاره به سه سفر خود به استان سیستان و بلوچلستان در دوره فعالیت دولت یازدهم ، افزود: البته این سفر استانی محسوب نمی‌شود، بلکه سفر وفای به عهد است چرا که ما در سفر اول وعده‌هایی به شما دادیم و شما مردم مطالباتی داشتید و طرح‌ها و پروژه‌هایی اعلام شد و قول دادیم که دولت همه توان و تلاش‌خود را برای اجرای وعده‌ها بکار خواهد رفت.
رییس‌ جمهوری اظهار داشت: امروز خوشحالم که بسیاری از وعده‌های دولت در این استان محقق شده و همه وعده ها و پروژه های اعلام شده نیز با تلاش مسئولان به انجام خواهد رسید.
دکتر روحانی تأکید کرد: آنچه امروز به ثمر نشسته در سایه وحدت و انسجام مردم استان اعم از شیعه و سنی و اقوام مختلف اعم از بلوچ و سیستانی است که به جهان نشان دادند در دورانی که در بسیاری از کشورها بیگانگان شعله اختلافات و انشقاق را ترویج می‌کنند، در کشور ما همه اقوام و مذاهب برادرانه در کنار هم برای آبادانی و توسعه ایران عزیز تلاش می‌کنند.
رییس‌ جمهوری ضمن قدردانی از وحدت ، همدلی و انسجام مردم استان سیستان و بلوچستان ، گفت: امروز دیگر آن روزگاری نیست که مرزهای شرقی ما در استان سیستان و بلوچستان ناامن باشد، بلکه امروز به همت مردم، علما و طوایف در سایه ایثار نیروهای مسلح اعم از ارتش، بسیج و نیروهای امنیتی، همه ذهن‌ها و فکرها سیستان و بلوچستانی امن برای توسعه ایران عزیز را می‌شناسند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت در مذاکرات با همه همسایگان استان سیستان و بلوچستان از جمله پاکستان، افغانستان و عمان تلاش کرده که حسن همجواری، برادری و همسایگی صمیمانه را مد نظر داشته باشد، گفت: ما باید با همه برادرانمان در منطقه و همسایگان ایران با برادری و اخوت برای توسعه کل منطقه تلاش کنیم.
رییس‌ جمهوری توسعه شرق کشور، توسعه سواحل مکران و انسجام و وحدت ملی مذهبی و قومیتی در سراسر ایران را از اهداف مهم دولت یازدهم برشمرد و برپایبندی دولت بر این اهداف تأکید کرد و افزود: در آینده‌ای نزدیک با تلاش مسئولان در سواحل مکران و چابهار و جنوب استان شاهد تحول بزرگی خواهیم بود و طرح‌های جدید در بندر چابهار به بهره‌برداری خواهد رسید.
دکتر روحانی ادامه داد: امروز با نصب اسکله جدید در بندرچابهار، ظرفیت این بندر از 2.5 میلیون تن به 8.5 میلیون تن خواهد رسید که معنای آن ایجاد یک تحول بزرگ برای استان سیستان و بلوچستان و کل منطقه خواهد بود.
رییس‌ جمهوری تصریح کرد: در مراسم امضاء سند همکاری در بندر چابهار که نخست وزیر هند و رییس جمهور افغانستان نیز حضور داشتند، نخست وزیر هند اعلام کرد که یک قرن دیگر جهان خواهد فهمید که امضاء این سند، چه تحول بزرگی در منطقه رقم خواهد زد و حقیقتاً نیز این یک کار عظیم و بزرگ برای استان سیستان و بلوچستان خواهد بود که دارای جایگاهی مهم و استراتژیک در کشور است و ایران عزیز را به اقیانوس ها وصل کرده است.
دکتر روحانی با تشکر از همه وزرا، مسئولان استانی، ائمه جمعه و همه کسانی که در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های این استان تلاش کرده‌اند، گفت: همه دست به دست هم دادند تا امروز شاهد تحولی بزرگ در استان سیستان و بلوچستان هستیم.
رییس‌ جمهوری ادامه داد: در زمینه توسعه آموزش برای فرزندان استان سیستان و بلوچستان براساس گزارش استاندار، 120 هزار نفر از نوجوانانی که به مدرسه نمی‌رفتند و یا کودکانی که از سن مدرسه آنها گذشته بود، جذب مدارس شدند که این اقدامی ارزشمند در زمینه آموزش و پرورش فرزندان استان است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در بخش بهداشت و درمان از 6 هزار پروژه سلامت که در کشور در حال اجرا است، 600 پروژه به استان سیستان و بلوچستان اختصاص دارد، که یا اجرا شده و یا در حال اجرا است.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در سفر کاروان تدبیر و امید به استان سیستان و بلوچستان نسبت به شناسایی و آماده‌سازی معادن برای بهره‌برداری، وعده‌هایی به مردم داده شد، گفت: امروز عملیات اکتشاف در نوار جنوب انجام شده و براساس گزارش‌ها، ده‌ها معدن ارزشمند، از جمله مس و طلا در استان وجود دارد که باید با تلاش، معادن را آباد کنیم تا جوانان این منطقه مشغول بکار شده و شاهد توسعه استان باشیم.
دکتر روحانی تأکید کرد: تمام اهتمام و تلاش دولت در داخل کشور و مذاکرات خارجی و برجام بر توسعه ایران و اشتغال جوانان است.
رییس‌ جمهوری افزود: ما امروز برای ایجاد اشتغال نیاز به سرمایه، آموزش، فناوری‌های نو و تحرک در بخش‌های مختلف داریم.
دکتر روحانی با بیان اینکه باید در کنار توسعه بنادر در راستای اجرای پروژه راه‌آهن از چابهار به زاهدان و پس از آن تا خراسان و سرخس، تلاش کنیم، گفت:‌ امروز راه‌آهن ایران از طریق، اینچه برون به راه‌آهن ترکمنستان، آسیای مرکزی و چین متصل شده و باید تلاش کنیم تا این پروژه در شرق کشور به ثمر برسد تا شاهد تحول در بخش حمل و نقل ریلی باشیم.
رییس‌ جمهوری تأکید کرد: شرق توسعه یافته به نفع کشور و همسایگان شرقی و جنوبی و جوانان امروز و فردای میهن است.
دکتر روحانی بهره مندی مردم زاهدان از نعمت گاز را اقدامی بزرگ و تحقق یکی از وعده های  دولت به مردم استان برشمرد و با تقدیر از وزیر نفت و شرکت گاز، گفت: به تدریج تمام شهرستانهای دیگر استان سیستان و بلوچستان از نعمت گاز بهره مند می شوند .
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه گاز، برای توسعه رفاه مردم و زیرساخت‌های صنایع و مشاغل حائز اهمیت است، گفت: امروز آنچه که دو سال پیش در زاهدان به مردم قول داده شد، محقق شده و از همه تلاشگران در این راستا و مردم عزیز استان قهرمان‌پرور سیستان و بلوچستان تشکر می‌کنم.
دکتر روحانی در پایان دستور افتتاح این پروژه را با توکل به خداوند بزرگ و توسل به روح بلند حضرت زهرا(س) صادر کرد.