1396/2/10 يكشنبه
گزارش تفصیلی سفر پروژه ای رییس جمهوری به استان هرمزگان؛
دکتر روحانی: پالایشگاه ستاره خلیج فارس نماد برادری، همکاری و تعامل در ایران اسلامی است/هر جا در کنار هم بودیم، پیروز شدیم و هرگاه فاصله گرفتیم، عقب افتادیم/ کشور را باید در کنار هم بسازیم
رییس جمهور، پالایشگاه ستاره خلیج فارس را نماد برادری، همکاری و تعامل در ایران اسلامی دانست و با قدردانی از تلاش همه کسانی که برای راه اندازی این پالایشگاه کوشیدند، تصریح کرد: هر که برای آزادی، استقلال، جمهوریت و اسلامیت نظام کار و تلاش می کند، انقلابی است.
دکتر روحانی هنگام ورود به بندرعباس: خودکفایی در زمینه فرآورده های نفتی ضروری است/ با بهره برداری از پالایشگاه خلیج فارس در مسیر خودکفایی و صدور بنزین قرار می گیریم
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در بدو ورود به بندرعباس در جمع خبرنگاران با تبریک میلاد حضرت ابااعبدالله الحسین(ع) و روز پاسدار به ملت ایران، دیدار با مردم شریف استان هرمزگان و افتتاح پالایشگاه میعانات ستاره خلیج فارس را از اهداف سفر به این استان برشمرد و ادامه داد: با توجه به نامگذاری سال جدید به اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری، خود کفایی در زمینه فرآورده های نفتی ضروری است.
رییس جمهور با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره خودکفایی در بنزین و گازوئیل، گفت: در نفت و گاز به خودکفایی رسیدیم و به یکی از صادرکنندگان این محصول تبدیل شدیم و در بنزین نیز که یکی از آرزوهای دیرین کشور بود، با افتتاح این پالایشگاه و فاز اول آن و تولید بنزین یورو٤ در مسیر خودکفایی این محصول قرار گرفته و در آینده صادرکننده می شویم.
دکتر روحانی با تبریک تلاش ارزشمند افتتاح پالایشگاه خلیج فارس به مردم ایران و استان هرمزگان، ادامه داد: بطور مستقیم و غیر مستقیم هزاران شغل برای جوانان ایرانی ایجاد می شود و همانند افتتاح همزمان ٦ فاز در پارس جنوبی، با افتتاح این پالایشگاه نیز شاهد روز تاریخی در صنعت نفت خواهیم بود.
*افتتاح فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس توسط دکتر روحانی/آغاز تولید مستمر بنزین از پالایشگاه ستاره خلیج فارس
رییس جمهوری فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در استان هرمزگان را با ظرفیت تولید روزانه 120هزار بشکه میعانات گازی، افتتاح کرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در بازدید از بخش مختلف پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و اتاق کنترل و نیز در جلسه ای با حضور مهندس زنگنه وزیر نفت، مدیران و مهندسان این پالایشگاه، در جریان روند احداث و چگونگی فعالیت ها و تولیدات این مجموعه قرار گرفت.
رییس جمهور در مراسم پرده برداری از یادمان افتتاح این پالایشگاه با تقدیر از تلاش متخصصان و کارگران پرتلاش کشورمان، گفت: بهره برداری از این پروژه و خودکفایی در تولید بنزین موجب افتخار ملت ایران است.
این پالایشگاه در راستای استفاده حداکثری از تولیدات میعانات گازی استحصال شده در پالایشگاه های پارس جنوبی و به منظور پرهیز از خام فروشی، خودکفایی در تولید بنزین با کیفیت، ایجاد ارزش افزوده بالاتر و افزایش درآمد ناخالص ملی در منطقه ای راهبردی از لحاظ دسترسی آسان به امکانات و تاسیسات بندری احداث شده است.
خودکفایی کشور در واردات بنزین و عدم وابستگی به بیگانگان و حرکت در راستای صادرات، ایجاد اشتغال و جلوگیری از خام فروشی و تبدیل به فرآورده های با ارزش تر، تبدیل ایران به قطب تولید و صادرات بنزین در حوزه خلیج فارس، ایجاد فرصت های ویژه اقتصادی در عرصه تجارت نفت و گاز منطقه و کمک به بهبود شاخص های محیط زیست و کنترل آلایندگی های صنعتی در ایران از جمله دستاوردهای اجرای این پروژه است.
در نخستین فاز از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ٤، چهار و نیم میلیون لیتر گازوئیل یورو٤ ، یک میلیون لیتر نفت سفید یورو ٤ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (الپیجی) یورو ٤ تولید می شود.
با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید ٣٦ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ٤ و ٥ ، تولید بنزین در کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید که افزون بر قطع واردات بنزین، امکان صادرات این فرآورده و افزایش کیفیت سوخت مصرفی داخل نیز فراهم شده و ایران به جرگه صادر کنندگان بنزین می پیوندد.
دو مرحله باقی مانده پالایشگاه ٣٦٠ هزاربشکه ای میعانات گازی ستاره خلیج فارس نیز به ترتیب به فاصله هر ٦ ماه وارد مدار تولید می‌شود و در صورت تأمین مالی و رفع مشکلات، شاهد بهره برداری کامل از این طرح تا پایان سال ٩٦ خواهیم بود.
این پالایشگاه به تنهایی معادل ٥٥ درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه های کشور، بنزین تولید می کند و با تکمیل همه فازهای آن مجموع تولید بنزین کشور به بیش از ۲۱۱ میلیون لیتر خواهد رسید، ضمن اینکه با در مدار قرار گرفتن تولید این پالایشگاه، ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآوردهای نفتی کشور افزوده خواهد شد.
*دکتر روحانی در مراسم افتتاح پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در بندرعباس: هر که برای آزادی، استقلال، جمهوریت و اسلامیت نظام کار و تلاش می‌کند، انقلابی است/ تأکید بر ضرورت وجود مدیریت جهادی در انجام اقدامات بزرگ/ تقدیر از قرارگاه خاتم الانبیاء و نقش تأثیرگذار سپاه در حراست از مردم و کشورهای منطقه در برابر تروریست‌ها
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم افتتاح فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در بندرعباس ضمن تبریک خجسته اعیاد شعبانیه و نیز روز ملی خلیج فارس، گفت: افتتاح این پالایشگاه روز بسیار فرخنده و مبارکی است و قطعاً در زمره روزهای به یادماندنی در تاریخ کشورمان خواهد ماند.
رییس‌ جمهور گفت: ما هر چه موفقیت در کشور داریم، چه در انقلاب و چه در دوران دفاع مقدس و توفیقاتی که در زندگی داریم و هویت، عزت و ایستادگی‌مان به واسطه توسل به امام حسین(ع) است.
دکتر روحانی گرامیداشت روز ملی خلیج فارس را حائز اهمیت دانست و گفت: ایستادگی مرزنشین‌های کشور در برابر قدرت‌های استعمارگر بسیار ارزشمند و موجب افتخار است.
رییس‌ جمهور همچنین با گرامیداشت روز پاسدار، گفت: نقش سپاه پاسداران در تثبیت انقلاب اسلامی در روزهای غربت انقلاب در سال‌های 57 تا 60 و پس از آن در دفاع مقدس، بسیار نقش برجسته و مهمی است و کار بزرگی انجام شد تا ملت ایران بتواند از انقلاب، کشور و تمامیت ارضی دفاع کند و نقشی که سپاه در حراست و حفاظت از کشور برعهده دارد، بسیار مهم است.
دکتر روحانی با اشاره به نقش تأثیرگذار سپاه در حراست از مردم و کشورهای منطقه در برابر تروریست‌ها، گفت: مطمئناً ملت ایران، رهبر معظم انقلاب و نیروهای مسلح ایران، پشتوانه مردم مظلوم منطقه در کشورهایی هستند که گرفتار تروریسم شده‌اند و اگر ایثار آنها برای حفظ عتبات و کشورهای منطقه نبود، امروز در منطقه نه با چند گروه تروریستی، بلکه با قدرت‌ها و دولت‌های تروریستی، مواجه بودیم که این معضلی برای اسلام و منطقه بشمار می‌آمد.
رییس‌ جمهور احداث پالایشگاه عظیم و بزرگ ستاره خلیج فارس را اقدامی مهم و قابل تقدیر برشمرد و افزود: هنگامی که ایرانی می‌تواند، کاری عظیم را به ثمر برساند این موجب غرور و افتخار همگان خواهد بود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه تعامل خوب و همکاری اساس به ثمر رسیدن کارها و اقدامات است، گفت: هنگامی که سخن از تعامل سازنده می‌کنیم این تنها در تعامل با جهان نیست، بلکه در انجام اقدامات و پروژه‌ها در داخل کشور نیز معنا می‌دهد.
رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: همه ما ایرانی و وفادار به قانون اساسی و رهبری هستیم و اگر ندانیم چگونه می‌توانیم هم‌افزایی ایجاد کرده و از قدرت‌مان در راستای منافع ملی استفاده کنیم، با مشکل مواجه خواهیم بود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب در هر صحنه‌ای که با هم بودیم، توانسته‌ایم به پیروزی برسیم و وقتی میان ما فاصله ایجاد شده، دچار مشکل شده‌ایم، گفت: در دفاع مقدس هر جا در کنار هم بودیم، توانستیم بیت‌المقدس‌ها و فتح‌المبین‌ها را بیافرینیم، اما هرگاه غرور ما را گرفت و فاصله گرفتیم، عقب افتادیم.
رییس‌ جمهور با بیان اینکه امروز باید در کنار هم کشور را بسازیم، اظهارداشت: اگر به این معتقد باشیم که کار تنها با خواست خدا انجام می‌شود، موفق خواهیم بود و فاصله‌ها و اختلافات بخاطر ضعف ایمان است.
وی گفت: امروز در ستاره خلیج فارس تعامل سازنده میان بخش‌های مختلف بوضوح نمایان است و فتح و گشایش مشاهده می‌شود و این در حالی است که اگر یک بخش در ساخت این پالایشگاه همکاری نمی‌کرد، با مشکل مواجه می‌شدیم، اما وقتی همه دست به دست هم داده و با مدیریت خوب، کار را انجام دادند، امروز شاهد ثمره آن هستیم.
دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت وجود مدیریت جهادی در انجام اقدامات بزرگ، گفت: مدیریت جهادی به معنای استفاده از همه توان در بخش‌های مختلف می‌باشد و هر مدیریتی که تنها به دنبال استفاده از یک ظرفیت است، ناموفق خواهد بود.
رییس‌ جمهور دستیابی به خودکفایی در تولید گازوییل و بنزین و عدم واردات این محصولات از خارج را از خواسته‌های رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: امروز خرسندیم از اینکه دولت تدبیر و امید توانسته بخشی از این خواسته‌ها را به انجام برساند.
دکتر روحانی ادامه داد: امروز در گازوییل، صادرکننده هستیم و در بنزین هم بزودی به خودکفایی رسیده و صادرکننده آن خواهیم شد.
رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه مردم ایران در به ثمر رساندن انقلاب آرزوهای فراوانی را دنبال می‌کردند، افزود: امروز ملت ایران پرشورتر از همیشه در صحنه است ، چرا که توانسته اقدامات و گام‌های ارزشمندی را در طول سال‌های گذشته بردارد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت در حقیقت به نمایندگان مردم، اطلاق می‌شود و هر اقدامی که دولت انجام می‌دهد، بر مبنای خواست مردم است، اظهار داشت: زمانی که پس از انتخابات یک دولت انتخاب می‌شود، همه باید از آن حمایت کرده و به آن دولت کمک کنند اما اینکه بخواهیم پس از انتخابات به نزاع و رقابت‌های انتخاباتی ادامه دهیم، شایسته نخواهد بود.
رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه برجام اقدامی بود که از سوی دولت شروع شد و با هدایت رهبری و حمایت مردم به ثمر رسید، گفت: امروز باید همه از این فضای ملی بوجود آمده در راستای توسعه کشور، استفاده کنیم.
دکتر روحانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را نماد تعامل، همکاری و برادری، توصیف کرد و افزود: خوداتکایی، عزت و استقلال کلماتی بسیار دلچسب و شیرین هستند و خلاصه انقلاب که در  شعارهای مردم بود، همان استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است و هر که در راستای تحقق این اهداف در کشور کار و تلاش می‌کند، انقلابی است.
رییس‌ جمهور افزود: اقدام انقلابی به معنای آن است که کشور را بی‌نیاز کرده و در صحنه‌های جهانی حضور داشته باشیم تا دیگران نتوانند نسبت به کشور ما چشم طمع داشته باشند و برای توطئه علیه ملت و کشورمان ، دست‌شان بلرزد.
دکتر روحانی تأکید کرد: ما باید با ایثار، فداکاری و کار و تلاش بتوانیم اقدامات بزرگ را برای توسعه کشور انجام دهیم.
رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: ما به مردم قول دادیم تا از همه توان خود استفاده کرده و از خرد جمعی و نظرات کارشناسی برای ساختن کشور، استفاده کنیم.
دکتر روحانی با تقدیر از تلاش‌های مجدانه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: براساس اصل 147 قانون اساسی، دولت در زمان صلح باید از امکانات نیروهای مسلح استفاده کرده و از نیروهای آنها برای تولید، آموزش، جهاد سازندگی و حرکت کشور، بهره‌برداری کند.
رییس‌ جمهور گفت: افتخار ما این است که در خدمت مردم باشیم و اگر همه بتوانیم در مکتبی مانند مکتب امام حسین(ع) راه ایشان و اسلام را ادامه دهیم، موجب فخر ما خواهد بود.
دکتر روحانی ضمن ابراز امیدواری از اینکه فازهای بعدی و تکمیلی پالایشگاه خلیج فارس هر چه زودتر آماده شود و تولید بنزین در این پالایشگاه از 12 میلیون لیتر به 36 میلیون لیتر برسد، گفت: مطمئناً با تلاش و کار مجاهدانه همه روزها، روزهای فتح بوده و موجب سرافرازی و اتحاد ملت خواهد شد.